Kalap zsomboly

Lokalizace

Propast Kalap se nachází ve východní části Dolného vrhu, na maďarské straně planiny. Ústí propasti leží 415 m východně od propasti Fazekas.

Základní údaje
Evidenční číslo167
ID Aggtelek5452/88
GPS souřadniceLON: 20.754917, LAT: 48.568528
Délka 
Hloubka6 m

Popis propasti

Mapa propasti KalapÚstí propasti má typické trojúhelníkové ústí. Vstupní šachta vertikálně klesá na skalní římsu, kde se nachází otvor do další části propasti. Dno je vyplněno hlínou. Zde je malý meandr, který dno odvodňuje. Na dně propasti jsou dvě komůrky - první leží ve směru 20°, druhá ve směru 150°. V blízkosti vstupního průlezu do propasti se nachází komín vyplněný zapříčenými balvany. Celková hloubka propasti činí 6 m.

Přestože propast byla před dlouhou dobou objevena a zdokumentována, nikdo z maďarských jeskyňářů nebyl schopen propast najít. Důvodem byla chybná lokalizace v ďostupných podkladech. Po jeskyni bylo dokonce vyhlášeno „pátrání“ maďarskými jeskyňáři. Díky systematickém průzkumu planiny se podařilo naší speleologické skupině propast najít. Nejprve jsme si mysleli, že se jedná o novou propast, kterou jsme pracovně nazvali Oříšková. Po zdokumentování jsme při kontrole mapových podkladů zjistili, že se naše mapa shoduje s původní mapou. Tím byla jednoznačně propast identifikována.

 

Tisk článku